Güncel

Ayyıldız: “Ismarlama Rakamlar”

BASK Kocaeli İl Temsilcisi Bağımsız Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami Ayyıldız Haziran 2021 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; devam eden kamu işçileri toplu iş sözleşmeleri ile Ağustos ayında başlayacak kamu gör

7 Temmuz 2021 Saat: 15:47
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 69 kez okunmuştur

Ayyıldız: “Ismarlama Rakamlar”
Ayyıldız: “Ismarlama Rakamlar”

Ayyıldız, açıklamasında şu hususlara yer verdi: “TÜİK tarafından açıklanan ve kamuoyunun ASLA inandırıcı bulmadığı ısmarlama rakamlara göre, Haziran ayında enflasyon (TÜFE)  % 1.94 artmıştır. Yılın ilk 6 ayının kümülatif enflasyon oranı % 8.45 açıklanmıştır.Bu durumda, Hakem Kurulu tarafından Ocak ayında memur ve emeklilerine yılın ilk altı ayı için reva görülen % 3’lük sadaka miktarı artışın tamamı erimiş, yılın ilk yarısında % 5.45’lik enflasyon alacağı doğmuştur. Enflasyon alacağının Ocak ayında yapılan sadaka miktarı artışın iki katına varması, o artışı belirleyenlerin ve ona seyirci kalanların utancı olarak tarihe geçecektir.

“TÜFE ENFLASYONU Yİ-ÜFE ENFLASYONUNA YAKIN”

İşin daha ilginç yanı yine bugün TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi) artış oranının % 4.1, yılın ilk altı aylık artış oranının ise % 22.04 olmasıdır. Kamuoyu merakla, Yİ-ÜFE ile TÜFE oranları arasındaki farkın nasıl ortadan kaybedildiğini merak etmektedir. TÜFE ve Yİ-ÜFE arasındaki farkın, enflasyonun vatandaşa yansımasında gizlenen kısmı olduğu açıktır. Bağımsız kaynakların yaptığı araştırmalarda ne hikmetse TÜFE enflasyonu Yİ-ÜFE enflasyonuna yakın çıkıyor.

“HAZİRAN AYI ENFLASYONU”

Haziran ayında kısıtlamaların kalkmaya başlaması ile piyasadaki fiyatlar kontrolden çıkmış, resmi makamlar da bu kervana katılmakta beis görmemiştir. Yılbaşına göre dolardaki artış % 17, Haziranın son günü elektrik fiyatındaki artış % 15, Doğalgazda % 12, Ankara’da ekmek fiyatındaki artış  % 17’dir. Köprü ve otoyol geçiş ücretleri bir yana bırakılsa bile yılbaşına göre toplam fiyat artışlarında tek haneli tek bir rakam bulunmamaktadır. Anlaşılan düzenli aralıklarla fiyatları Hükümet tarafından belirlenen alkollü içecekler ile tütün fiyatlarında Haziran ayındaki  % 0.01’lik düşüş, Haziran ayı enflasyonunu sarhoş etmiştir.

“KABUL EDİLEMEZ”

Halen yaklaşık 700 bin kamu işçisi adına 2021-2022 yılları için toplu iş sözleşme pazarlıkları devam etmekte, kamu işçileri Hükumetin karşı teklifini beklemektedir. Ağustos ayında da yaklaşık 3 milyon 250 bin memur için 2022-2023 yıllarını kapsayacak memur toplu sözleşme pazarlıkları başlayacaktır. TÜİK’in, toplu pazarlık dönemlerinde iktidara nefes aldırmak için enflasyon oranları ile oynamayı kendine görev biçmesi kabul edilemez.

 

“MEMUR VE EMEKLİLERİNİN HAZİRAN AYI KAYIPLARI NE KADAR?”

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Haziran ayı enflasyonu ile (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur: 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Ocak ayında aylığındaki 111,78 TL’lik artışın tamamı erimiş, yılın ilk 6 aylık döneminde 212.51 TL enflasyon alacağı doğmuştur.

Aynı şekilde;  9/1 derece ve kadrodaki bir memurun doğan alacağı 227.73 TL,

-          7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin doğan alacağı 258.27 TL,

-           8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun doğan alacağı 372.44 TL,,

-          12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin doğan alacağı 249.86 TL,

-          11/3 derece ve kadrodaki bir teknisyenin doğan alacağı 238.79 TL,

 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) doğan alacağı 395.60 TL’dir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Fısıltı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
UA-167564519-1
Yukarı ↑