Ekonomi

İşçi yüzde 50 istedi, TÜPRAŞ yüzde 9.6 ek zam verdi!

Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi, TÜPRAŞ işçilerine yüzde 9.6 ek zam verildiğini duyurdu, yüzde 50 zam talep eden işçiler sendika yönetimine tepki gösterdi.

25 Ocak 2023 Saat: 11:57
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 19 kez okunmuştur

İşçi yüzde 50 istedi, TÜPRAŞ yüzde 9.6 ek zam verdi!
İşçi yüzde 50 istedi, TÜPRAŞ yüzde 9.6 ek zam verdi!

Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi ve TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ile gerçekleşen görüşmenin sonucunda işçilere sözleşmeden gelen ikinci yıl birinci altı aylık yüzde 15.4 zammın üzerine yüzde 9.6 ek zam verildiği sendika merkezinden gönderilen mesajla duyuruldu.

Petrol-İş Sendikası ile Koç Holding arasında yapılan 2022 yılı Mart ayında TÜPRAŞ toplu iş sözleşmesi (TİS) 3 yıllık yüzde 40 zamlar imza altına alınmıştı. İzmit, İzmir Aliağa, Kırıkkale ve Batman’da bulunan 4 TÜPRAŞ rafinerisinde çalışan 3 bin 950 işçiyi ilgilendiren ve 3 yılı kapsayan toplu iş sözleşmesine göre ücretlere birinci 6 ay yüzde 40, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 ay enflasyon, beşinci 6 ay enflasyon artı 3 puan, altıncı 6 ay enflasyon oranında zam yapılması kararı verilmişti.

TÜPRAŞ işçileri ise yaşanan ekonomik krizle birlikte sözleşmenin üzerine ek zam talebinde bulunmuş en az yüzde 50 zam istediklerini sendikalarına iletmişti. Petrol-İş ile Koç Holding arasında yapılan görüşme sonrası sözleşmenin ikinci yılındaki ilk altı ayı için yapılan zammın üzerine yüzde 9,6 zam yapıldığı bilgilisi verildi.

Petrol-İş Sendikası işçilere attığı mesajda, “Değerli üyelerimiz, ülkemizdeki ekonomik koşullar ve enflasyondaki seyir nedeniyle, sizlerin de talepleri doğrultusunda yürürlükteki sözleşmemizde öngörülen ücret zammı oranının yukarıya doğru revize edilmesi hususunda girişimlerde bulunulmuş ve müzakereler sürdürülmüştür. TÜPRAS işvereni ile yap ilan müzakereler sonucunda, sözleşmede ikinci yıl birinci altı aylık dönemine ait ücret artısı yüzden 15,40 olması gerekirken yüzde 25 olarak uygulanacaktır. Toplu iş sözleşmesi dişi bir kazanım olarak değerlendirdiğimiz bu düzeltmenin tüm üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Fısıltı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
UA-167564519-1
Yukarı ↑