Güncel

Kocaeli basınından Uğur Mumcu anması

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, 24 ocak 1993 tarihinde uğradığı suikastle hayatını kaybeden gazeteci uğur mumcu için anma töreni gerçekleştirdi.

24 Ocak 2023 Saat: 15:56
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 14 kez okunmuştur

Kocaeli basınından Uğur Mumcu anması
Kocaeli basınından Uğur Mumcu anması

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, 24 ocak 1993 tarihinde katledilen Gazeteci Uğur Mumcu için İzmit insan Hakları Parkı'nda anma töreni düzenledi. Cemiyet üyesi gazetecilerin yer aldığı anma programına vatandaşlar da katıldı.

Mumcu cinayetine tepki gösteren gazeteciler yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Cumhuriyet ilkelerinin, laiklik ve demokrasinin yılmaz savunucusu, gazeteci, yazar ve hukukçu Uğur Mumcu 30 yıl önce bugün evinin önünde karanlık güçler tarafından katledildi. Mücadele ettiği, karanlığın elleri tarafından katledilen Mumcu’ya düzenlenen alçak suikastın failleri ve azmettirenleri aradan geçen uzun süreye rağmen bulunamadı. Aynı Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Ahmet Taner Kışlalı suikastlarında olduğu gibi… Ama Mumcu’nun ışığı hala sönmedi ve hiç sönmeyecek.

"HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ İLKE EDİNDİ"

Uğur Mumcu emperyalizme karşı tam bağımsızlık, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü için mücadele etmeyi ilke edinmiş ve kalemini halkın gerçekleri öğrenmesine adamıştır. Mumcu 30 yıl önce söyledikleri, yazdıkları ve yaptıkları ile zamana meydan okuyan; bugünlere dahi ışık tutan büyük bir devrimci ve halk kahramanıdır. Her ortamda kendisini önce Atatürkçü olarak tanımlayan Mumcu daha o yıllarda cemaat tehlikesine dikkat çekerek ‘’ Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar’’ demiştir.

"30 YIL SONRASINI ÖNGÖRDÜ"

Uğur Mumcu Bir hukukçu titizliği ile yaptığı araştırmalar neticesinde elde ettiği verileri, aksi ispat edilemeyen haberleri kamuoyuyla paylaşmıştır. Mumcu Bu haberleri ile Cumhuriyete, laikliğe, demokrasiye ve hukuk devletine karşı mevcut ve ileride oluşabilecek her türlü tehlikeyi gün yüzüne çıkartmış, bu tehlikelerin önlenmesi için çözümler üretmiş ve halkı bilgilendirmiştir.

"KARANLIKLARA MEYDAN OKUDU"

Hayatını ve kalemini adadığı değerler uğruna mücadele eden Uğur Mumcu ; ‘’Ben Atatürkçüyüm. Ben Cumhuriyetçiyim. Ben antiemperyalistim. Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım. Ben özgürlükçüyüm. Ben insan hakları savunucusuyum. Ben terörün karşısındayım. Ben yobazların, vurguncuların, işbirlikçilerin düşmanıyım. Dün sabaha değin araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler ve beni aşacaklar doğacaktır’’ diyerek karanlıklara meydan okumuştur. Baskıcı iktidarlara karşı özgürlükçü düşüncenin önemini her ortamda dile getiren Mumcu, darbelere ve insan hakları ihlallerine karşı durmuştur.

"UNUTMAYACAĞIZ"

Devlet içindeki cemaat örgütlenmesini, Rabıta örgütünün Türkiye’deki faaliyetlerini, Gladio’yu, Güneydoğu sorununda bilinmeyenleri; Papa suikastında ve Abdi İpekçi cinayetlerinde, Ağca ve ilişkilerini; hayali ihracatları, uluslararası silah kaçakçılığı ve Türkiye bağlantılarını ortaya çıkarmıştır.  “Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi... Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi” diyerek bizlere seslenen Uğur Mumcu’yu unutmadık, unutmayacağız.

"DEMOKRASİ ŞEHİDİ"

O’nun; Cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve hukuk devleti mücadelesi, bu mücadeledeki azmi ve cesareti yolumuza ışık tutmaya devam edecek. Bu üstün değerleri ve toplumsal barışı korumak uğruna ‘‘Sakıncalı Piyade’’ olma onurunu ve bayrağını taşıma kararlılığımızla, Katledilişinin 30. Yılında demokrasi şehidimiz Uğur Mumcu ve aynı karanlıklarla mücadele ederken hain bir suikast sonucunda 22 yıl önce şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okan’ın anısı önünde; aydınlık bir Türkiye için mücadeleden bir adım geri durmayan tüm aydınlarımızı ve şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Demokrasi şehitlerimizin, düşünceleri ile aydınlattığı bu yoldan dönmeyeceğimizi ve doğruları cesaretle halkımıza anlatmaya devam edeceğimizi bir kez daha korkusuzca yineliyoruz. Saygılarımızla

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Fısıltı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
UA-167564519-1
Yukarı ↑