Güncel

Kocaeli'den İsrail’e giden gemi savaş uçaklarına yakıt mı taşıyor?

İsrail'in Gazze'ye dünyayı ayağa kaldıran saldırıları sırasında, Chemical Contender isimli bir yük gemisi gündeme oturdu. Kocaeli'den kalkıp İsrail'in Hayfa Limanı'na demirleyen geminin yakıt ve kimyasal madde taşıdığı öne sürülüyor.

13 Kasım 2023 Saat: 11:30
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 56 kez okunmuştur

Kocaeliden İsrail’e giden gemi savaş uçaklarına yakıt mı taşıyor?
Kocaeli'den İsrail’e giden gemi savaş uçaklarına yakıt mı taşıyor?

İsrail'in Filistin'e yönelik haftalardır süren saldırıları binlerce Filistinlinin ölümüne yol açtı. ABD ve NATO'nun sıkı desteğini arkasına alan İsrail yönetimi ise tüm dünya kamuoyunu ayağa kaldıran saldırılarında geri adım atmadı. 

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti iktidarının önde gelen isimleri ise İsrail'e çok sert sözlerle tepki gösterdi ve Netanyahu'nun uluslararası mahkemelerde yargılanması için yürütülecek çalışmalara öncü olacaklarını belirtti. Ancak  Gazze'ye bombalar yağmaya devam ederken İsrail'le ticari ilişkiler ise bu gerginlikten etkilenmedi.

İsrail'le deniz ticaretinin en büyük merkezlerinden biri olan Hayfa Limanı'nda demirli Chemical Contender isimli yük gemisi de bu ilişkilerin hayli çarpıcı bir örneğini oluşturuyor. Zira 7 Kasım'da Kocaeli'den hareket eden yakıt ile kimyasal madde taşıdığı belirtilen gemi, 9 Kasım günü Hayfa Limanı'na vardı. 

"SAVAŞ UÇAKLARINA PETROL TAŞINIYOR"

İsrail'le devam eden bu ilişki ve gemi hareketliliği, Cumhur İttifakı'nın destekçisi HÜDA PAR'ın da gündemi oldu. HÜDA PAR Milletvekili Faruk Dinç, sosyalmedya hesabından yaptığı açıklamada, "Filistin’e İnsani Yardım Filosu göndermeyi talep ederken siyonistlere yakıtın gitmesi ve ateşi körüklemesi artık kabul edilemez. Yetkililerin kamuoyunu aydınlatmasını bekliyoruz. Siyonist rejimle hiç bir ticaret meşru değildir!" dedi. 

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez de paylaşımını alıntıladığı Dinç'e "İsrail savaş uçaklarının petrolü taşınıyor ne yazık ki. İktidar ortaklarınıza söyleseniz de, nutuk atmayı bırakıp ciddi işlerle uğraşsalar…" diye seslendi. 

Öte yandan gemi ve ne taşıdığına ilişkin yetkili makamlar tarafından bir açıklama yapılmadı. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Fısıltı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
UA-167564519-1
Yukarı ↑