Vezir EKİNCİ
Vezir EKİNCİ

BENİM DE TATİLE GİTME VAKTIM GELDİ

16 Temmuz 2021 Saat: 12:49
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 166 kez okunmuştur

Herkes yılda bir defa tatile çıkmalıdır. Tatilde illa ki çok pahalı, lüks ve yıldızları kalabalık otellerde olması gerekmiyor. Sözün kısası gâvur borcuna girerek tatil yapmamızın manası yok. İkamet ettiğiniz yerin dışına çıkmak, yer değiştirmek, sakin ve huzurlu bir yer olması, hele ki doğada, yeşillik içinde olursa değme keyfine.

Tatilde kalorisi yüksek pahalı kebapları yiyip içerek yatmak, tatil değil yatta öl hamlesi olur. Mutlaka spor yapmak, hareket etmek sağlığımız açısından çok önemlidir. Köy toplumu iken tarlada, bahçede, hayvan peşinde koşarken, doğal spor yapmış olurduk. Bu köy toplumunu hesapsız kitapsız şekilde şehre göç ettirip, beton blokların içine hapis ettik. Spor yapma alışkanlığı olmayan bu yurdum insanları bir süre sonra vücutları mantara dönüp, çeşitli hastalıkları tedavi için hasta hane kapılarını doldurmaktalar. Spor yapmak bir süre sonra insana haz vermeye başlar. Bu hazzı almazsanız spor size zulüm olur. İnsan asla spor yapmak istemez. O zaman da, benim param çok. Ben yer içer yatarım. felsefenizi kafanızda şekillendirip, kalp hastalığı, tansiyon, şeker, böbrek, damar hastalıkları, eklem ve kas ağrıları yakanızı bırakmaz, ömrünüzü doktordan doktora koşarak veya cinci hocaların kucağında tamamlarsınız. Ben 5 yıl Almanya’nın Berlin şehrinde yaşadım. Onların en çok hayran olduğum tarafları,7 den 70’e herkesin spor yapmasıdır.90 yaşındaki kocakarıları bisiklet üzerinde görürsünüz.

Korona virüs pandemi döneminde bütün dünyanın sarsıldığı gibi bizim ülkemiz de sarsıldı. Ancak gelişmiş ülkeler daha önce kırızlara karşı paralarını biriktirip hazırlıklı oldukları için vatandaşlarını maddi olarak bizim hayal edemeyeceğimiz kadar paralarla desteklediler. Bizim ülkemizde ise, hatırlarsanız tam pandemi başlayacağı sırada, ülkemiz ekonomik sıkıntı içine girdiği için kötü gün parası olarak saklanan devletin ihtiyaç akçesine el konup lüks tüketim için harcandığını görüyoruz. Ondan sonra biz Türk vatandaşları pandemi döneminde çok zor parasız günler geçirdik. Milyonlarca yurttaşımız işsiz güçsüz perişan durumda kaldı. Bu dönemde benimde iki oğlumun ikisi de işsiz kaldı. Aile olarak biz de çok zor günler geçirdik. Aile dayanışması ile bu kırızı atlatmaya çalıştık. Siyasi iktidar vatandaşlarına milyarlarca lira aktardığını söylüyor. Fakat bizim ailemiz devletten yardım falan alamadık. Bütün girişim ve müracaatlarımıza cevap bile alamadık. Nihayet 5 yabancı dili ana dili gibi konuşan, Antalya’da turizm sektöründe işsiz kalan küçük oğlum, eşi Rus olduğu için Moskova’ya giderek rızkını orada aramaya çalışıyor. Büyük oğlum da Kocaeli’de iş bularak biraz rahatlamış olduk.

Pandemi dönemini atlatmanın tek yolunun aşı olmaktan geçtiğini aklı başındaki bütün insanlık anladı. Âmâ bütün dünyada da aşı karşıtı insanların olduğunu görüyoruz. Galiba aşı karşıtı insanlarla yaşam alanımızı ayırmak durumunda kalacağız. Aşı olanlar aşı olmamakta direnenlerin bu hastalığa karşı yaptıkları anlamsız kabadayılıkların faturasını aşı olanlara ödetmemeliler. Onların bulaşları sonunda yeniden eve kapanmak istemiyoruz. Elbette onların aşı olmama özgürlükleri vardır. Ancak aşı olanlarla aynı ortamda, aynı mekânda yaşama özgürlükleri maalesef bulunmamaktadır.

Bende yarından itibaren bir aylık tatile çıkıyorum. Ülkemizin ekonomik durumu iyi değil. Sayın Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan yönetimindeki AKP’nin ülkemizi ekonomik bunalımdan kurtaramayacağı kesinleşmiş gibi. Hesapsız, kitapsız bir şekilde borçlanıldı. Hela Yap İşlet devret modeli ile araç ve yolcu adedi garantili yol, köprü, hava alanı gibi işletmelerin çok büyük borç yükü altından kalkılmayacak seviyeye garantili ödeme taahhüdü altında.

Devlet kadroların liyakata göre değil, AKP’li ve MHP’li olması ile dolduruldu. Üst düzey bürokratlara çeşitli ad altında 4.5. maaş ödeniyor. Hukuk, adalet, hakkaniyet artık hak getire. Adaletin, hakkaniyetin, hukukun olmadığı yere yabancı sermayenin gelmesinin mümkün olmadığını gökte uçan kargalar bile öğrendi. Siyasi iktidarın etrafını yandaşlar ve yandaş medya öyle kuşatmış ki, siyasi iktidarın ülke gerçeklerini görme şansı asla bulunmamaktadır.

Bu gerçekleri AKP iktidarını destekleyen sağ tandanslı ünlü gazeteci, yazar Taha Akyol’da fark etmiş olacak ki, geçen hafta Halk TV’deki röportajında, bugünkü AKP, MHP iktidarı değişmeden ve güçlendirilmiş Parlamenter sisteme geçmezden, ülke ekonominin düzelmesi mucize olur diyordu. Bu gerçeği yandaş medya mensubu ciğercinin kedisi olmuşların dışındaki herkes kabul etmektedir.1 aylık tatilden sonra bu köşede buluşmak üzere, ekonomik krizsiz bir Türkiye dileklerimle kalın. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Fısıltı Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

UA-167564519-1 Yukarı ↑